Головна | Реєстрація | Вхід | RSSСереда, 22.11.2017, 10:07

«КРУТИ: ПОДВИГ І ТРАГЕДІЯ» У НОВОАВРАМІВСЬКІЙ ГІМНАЗІЇ

Супроти хижої навали,

Супроти смерті – в стужу й сніг –

Ось тут вони, ось тут стояли,

І всього жменька – триста їх.

Щороку в ці  дні, вже традиційно, відзначаємо чергову річницю героїчної і трагічної події – битви під Крутами. Нині є привід ще раз поговорити про болісну тему, поміркувавши над минулим і майбутнім. Бо загроза нашій незалежності й державності, самому існуванню української нації зараз не менш реальна, ніж тоді, у 1918-му.

Історія знає багато жертв в ім’я ідеї. У часи хрестових походів відбивати Єрусалим йшли лави охоплених ентузіазмом дітей. Вони й гинули лавами зі світлою вірою в Царство небесне і вічне життя. Билися до загину, впевнені у своїй перемозі юнаки Давніх Греції та Риму.

А що було тут, під Крутами? Чого прагнули гімназисти 6, 7, 8-х класів і молоді студенти, що не визнавали війни і смертної кари, засуджували будь-яке насильство, а тим більше вбивство?

На конференцію з нагоди 97-ї річниці битви під Крутами зібралися старшокласники Новоаврамівської гімназії, щоб згадати про події 1917 – 1918 р. р. в Україні, почути думки різних дослідників з цього питання, поповнити знання про цей бій, його передумови, значення та історичні наслідки.

Проведенню конференції передувала підготовка: учасники опрацювали різні історичні джерела: роботи дослідників, спогади очевидців, історичні телепрограми, статті в періодичній пресі, фото- та кінодокументи. В результаті з’ясувалося, що й зараз, через 97 років після битви існує значний різнобій у визначенні її дійсної масштабності, тривалості, кровопролитності, кількості загиблих. Не з’ясованим на сьогодні залишається й питання: хто винен, що на захист УНР і Центральної Ради в абсолютно безнадійній ситуації відправили необстріляних студентів і гімназистів?

Не могли не помітити старшокласники зв’язку подій Української революції 1917 – 1921 р. р. з сьогоденням. Було зачитано фрагмент звернення члену РНК Росії Л. Троцького до російських більшовицьких військ, що прозвучало наприкінці 1917 року: «Нам необходимо возвратить Украину России, без Украины нет России. Без украинского угля, хлеба, соли, Черного моря Россия существовать не может, она задохнется. Отправляясь в Украину помните, что для достижения своей цели все средства хороши. Ни на одну минуту не забывайте, что Украина должна быть нашей. Желаю вам полного успеха» (з виступу учениці 11 класу Ганзенко Наталії), а також відповідь, яку дав більшовицький уряд Росії на початку 1919 року голові уряду УНР В. Чехівському, у яких той запитував про причини вже другої за два роки неоголошеної війни, яку Росія почала вести проти України. Нарком закордонних справ Росії Г. Чичерін зазначив, що в Україні російських військ немає, а воєнні дії на українській території ведуться між військами Директорії і незалежного радянського уряду України (з виступу учениці 10 класу Федоренко Олени).

Десятиліттями трагедія під Крутами замовчувалася, обростала легендами та вигадками, і тільки зі здобуттям Україною незалежності стало можливим говорити про ці події відкрито та вшановувати пам’ять полеглих. І хоч ми досі не знаємо точної кількості загиблих у бою, та від цього жертовність та готовність вмерти за Батьківщину не стає менш значимою (з виступу учня 10 класу Гайдура Назара).

Під час круглого столу звучали вірші П. Тичини, Б. Ігоря-Антонича, І.Качуровського, фрагменти народних пісень – як підтвердження того, що всі ці роки, незважаючи на заборони та обмеження, народ пам’ятав про подвиг крутянських повстанців:

Спом’янімо в пісні славу Крутів –

Найсвятіше з наших бойовищ.

Крути, Крути – смолоскип в майбутнє.

Піднімаймо наші душі ввиш.

З виступу учениці 10 класу Павленко Софії:

Народе мій, для всіх завжди відкритий

Не вір, що воля з’явиться сама,

Не дай себе підступно обдурити,

Мовляв, дороги іншої нема,

Як знову йти до старшого нам брата

Просить своє… й на весь світ працювать,

Не дай себе до нитки обідрати,

Зумів же двічі пута розірвать.

Не вір невтомним брехунам пихатим,

На жаль, такі синочки в тебе є,

Що все на світі ладні обібрати,

Купити, перезрадити, продати,

Священну волю навіть розіп’яти,

Покривдить рідну матір, осміяти,

Щоб тільки крісло втримати своє.

Народе мій, великий, український,

Як буде в тебе воленька свята,

То буде й коровай, і мед по вінця,

Не зразу, та на вічнії літа.

Увазі учасників круглого столу було представлено фрагменти військової реконструкції битви під Крутами, телепередачі про битву, кліп про Крути, знятий групою українських студентів.

Підсумувала результати роботи конференції учитель історії Звірко Л. М.:   «Стисло історичне значення бою під Крутами можна охарактеризувати словами відомого сучасного історика В. Верстюка. На запитання журналістки: «Бій під Крутами, на Вашу думку, це подвиг чи трагедія?», він відповів: «Думаю, що це оптимістична трагедія. Сьогодні ми подаємо цей бій як унікальне явище. Тоді ж таких локальних боїв було багато. Просто бій під Крутами став найбільш відомим… Коли Центральна Рада повернулася у березні 1918 року, відбулося перепоховання розстріляних студентів, і весь пафос боротьби припав на Крути. Нині День пам’яті героїв Крут – це данина пам’яті всім полеглим».

Переглядів: 210 | Додав: Новоаврам | Рейтинг: 0.0/0
«  Січень 2015  »